12 nereden çıktı, Raketa 24H!

Her ne kadar bilim insanları bir tam günü 24 saat değil de 23 saat 56 dakika 4 saniye olarak ölçmüş olsa da, modern hayatın akışı 24 saatlik bir periyodu “gün” olarak baz almakta. Raketa 24H (4681471) de tam olarak bu gerçeklikten/ihtiyaçtan yola çıkarak tasarlanmış bir saat;

Muhtemelen BigZero ile birlikte en bilinen ve Sovyet saat endüstrisinin yüz akı modellerinden biri olan 24H, “farklı” ve “fonksiyonel” kadran tasarımı ile dikkatleri çekmekte, Kadran üzerinde 12 saatlik bir indeks yerine 24 saatlik bir indeks barındıran model, ilk olarak 1980’lerin ortasında üretilmeye başlanmış.

24H’nin ortaya çıkış amacı çok basit, denizalti mürettebatı, maden işçileri ya da kutup bölgesi çalışanları gibi gün ışığını takip edebilme imkanı olmayanlara her daim doğru zamanı “süpheye yer bırakmayacak şekilde” gösterebilmek, zira uzun zaman gün ışığından uzak çalışan kişilerin sadece 12 saati adresleyen klasik kadranlı bir saat ile zaman takip edebilmeleri oldukça zor, hatta çoğu zaman imkansız. 24H, bu ihtiyaci adresleme fikrinden yola çıkılarak üretilmiş, basit, fonksiyonel ve makul fiyatlı bir zaman ölçme makinesi. “Üstelik gereksiz hiç bir bileşenin yer almadığı sade tasarımı da oldukça çarpıcı!”

Saat çoğu dönemdaşı gibi meknik (kurmalı) bir mekanizmaya sahip (17 taşlı, 2623.HA – modifiye edilmiş 2609.HA), tepe saat 3..hömmm..pardon saat 6 konumunda, cam olarak mika diye de bilinen akrilik malzeme tercih edilmiş, 18mm kordon genişliğine sahip kasa, 40mm genişliğe ve 11mm kalınlığa sahip. Gövde malzemesi olarak pirinç üzerine krom kaplama tercih edilmiş, saat kadranında ikinci bir katman olarak yer alan ve 4 er saatlik mesaileri takip edebilmek icin tasarlanmış “içeriden dönen manuel bezel” ise hem oldukça şık  hem de fonksiyonel bir komplikasyon.

Malumunuz, gün geçtikçe temiz dönem saatlerine ulaşabilmek hepimiz için (35-40 yıllık saatler) daha da zor olmaya başladı. Özellike Sovyet saatlerine meraklı takipçilere bu modeli “hala temin edilebiliyorken” ve fiyatları makul seviyelerdeyken edinmelerini tavsiye ederim. Zira içinde bulunulan Savaş iklimi ve rubledeki “anlamsız” değer artışı, bu segmentteki ürünlerin fiyatlarında ciddi artışlara neden olacak gibi..

Son söz;

Raketa 24 saat kadrana sahip yeni jenerasyon saatler üretmeye devam etmekte ve bu yeni nesil modellerin fiiyatları 1000euro -2000euro aralığında!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir