Raketa 511512: Kızıl Ok

Bugün sizlere katalog numarası 511512 olan bir Raketa modelinden bahsedeceğim. (Evet ismi sıkıcı!) Bu modelin neden KIZIL OK adını verdiğimi ise makalenin sonunda açıklayacağım.

Yakın zamanda “biraz da risk alarak” online bir platformdan fotoğraftaki modeli aldım. Saat, ilandaki tüm fotoğraflarına göre, kadranı hafif patina almış kasası ikonik BigZero’da kullanılan pirinç üzerine krom kaplama olan, daha önce çok sık karşılaşmadığım bir model gibi duruyordu. İtiraf etmeliyim ki saati kargodan teslim aldığımda oldukça şaşırdım, zira gelen saat hem beklediğimden çok daha şıktı hem de kadrandaki patinadan eser yoktu.

Detaylı bir ön inceleme neticesinde de durum daha net anlaşıldı, zira saatin dokulu ve parlak gümüşi kadran yapısı (gofret kadranları andıran ama farklı bir doku), ne zaman fotoğraf çekmeye kalksanız “eğer whitebox kullanmıyorsanız ya da ışık kullanımı konusunda tecrübesizseniz”, mutlaka gölge ya da yansımalar oluşturuyordu, bu durum da fotoğraflarda sanki yıllanmış/eski bir kadrana sahip gibi görünmesine neden oluyordu. Ez-cümle, saatin adeta NOS derecesinde temiz olması oldukça hoş bir sürpriz oldu…

Saatten kısaca bahsedecek olursak, daha sade kadran tasarımına sahip bir BigZero denebilir. Kasa ve Mekanizma tamamen aynı (2609.HA Manuel Kurmalı mekanizma) – ki saat zaten 1992 Raketa kataloğunda kuzenleri olan BigZero ve Blind ile aynı sayfada yer almış. Kordon genişliği çoğu Rus saatinde olduğu üzere 18mm. Rezerv süresi 35-40 saat arası. Cam olarak tüm nesildaşı Raketalar gibi mika kullanılmış. (Ucuz, sıcak, doyurucu…!). Bence saatin en ayırt edici özelliği Kırmızı saniye kolu- bu detay saate oldukça şık bir hava katmış.

Bu modele ben kırmızı saniye kolu sebebiyle KIZIL OK adını verdim.

Kızıl ok yüreğime saplandığında Seni gördü gözlerim Seni duydu kulaklarım Seni sevdi yüreğim”

Hem nostaljik hem de modern bir tasarıma sahip Raketa 51151’yi umarım siz de beğenmişsinizdir.…

Sevdiğimiz bir üstadımızın da dediği gibi;

Saatlerle kalın, hoşçakalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir