Sovyet Tankı: “Vostok Amphibia”

Vostok Amphibia saatleri, Sovyetler Birliği’nin 1967 yılında ürettiği ilk dalgıç saatleridir. Bu saatler, denizciler ve dalgıçlar için tasarlanmış olup, 200 metreye kadar su geçirmezlik, yüksek darbe dayanımı ve sıcaklık değişimlerine karşı hassasiyet gibi özelliklere sahiptirler. Vostok Amphibia saatleri, horoloji tarihinde önemli bir yere sahip olup, günümüzde de dünya çapında bir hayran kitlesine sahiptir.

Vostok’un hikayesi 1942’de Moskova’daki saat üretim tesislerinden birinin Moskova’dan Kama Nehri üzerindeki küçük bir kasaba olan Chistopol’a tahliye edilmesiyle başlar. Tesis, Sovyetler Birliği Savunma Bakanlığı için resmi saat tedarikçisi olarak atanır. (ki bu yıl dünyaca ünlü Vostok modeli “Komandirskie” (“Komutan”) saatinin ilk ortaya çıkış dönemidir…) Fakat Vostok’u efsane saat üreticileri arasında üst seviyelere taşıyan esas gelişme, 2 yıl sonra üretimine başlayacakları efsane Amphibia serisinin doğuşudur.

SSCB Donanmasından gelen özel talebe göre tasarlanan İlk Amfibi saatler 1967’de Chistopol saat fabrikasında üretilir. Bu model özellikle profesyonel denizciler, dalgıçlar ve denizaltıcıların karşılaşabileceği en zorlu koşulları adresleyecek şekilde tasarlanmıştır. Çok zorlu koşullarda bile yüksek dayanıklılık gösterebilmesi, hızlı sıcaklık düşüşlerinden etkilenmemesi, 200 metreye kadar derinliklerde bile hatasız çalışma, yüksek darbe dayanımı, sade ve özgün tasarımı Vostok Amphibia serisini horoloji tarihi açısından önemli noktalara taşımaktadır.

Savaş öncesi yıllarda savunma teçhizatları üreten şirket, o zamandan beri dünyaca ünlü, sağlam ve uygun fiyatlı mekanik kol saatleri üretmekte ve dizayn ilkelerine ve felsefelerine de ilk günkü kadar bağlıdır:

her sıcaklıkta, her ortamda hassas zaman işleyişini koruyan, yüksek basınca ve darbelere karşı dayanıklı mekanik saatler üretmek…”

Seçilen stratejinin uygulanabilirliği zamanla kendini kanıtlanmıştır ve Vostok pek çok uluslararası ödülle taçlandırdığı yolculuğuna, yadsınamaz büyüklükte bir hayran kitlesi desteğiyle hala devam etmektedir.

Vostok Amphibia saatleri, günümüzde de Chistopol saat fabrikasında üretilmeye devam etmektedir. Fabrika, eski modelleri yeniden canlandırmanın yanı sıra yeni tasarımlar ve teknolojiler de geliştirmektedir. Vostok Amphibia saatleri, hem koleksiyoncular hem de macera severler için uygun fiyatlı ve kaliteli bir seçenek olmaya devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir