Saklı güzellik: “Wind Rose”

Raketa (Rusça: Ракета, “Rocket”) kol saatleri, 1961’den beri Saint Petersburg’daki Petrodvorets Saat Fabrikası tarafından üretilmektedir. Petrodvorets Saat Fabrikası, 1721’de Büyük Peter tarafından kurulan Rusya’nın en eski fabrikasıdır.
Raketa saatleri, Kızıl Ordu, Sovyet Donanması ve Kuzey Kutbu seferleri için olduğu kadar siviller için de üretilmiştir ve firma baştan sona kendi mekanizmalarını üreten bir avuç küresel saat markasından biridir.

Saat severlerin özellikle Big zero, Copernicus, 24H, Blind gibi artık kült olmuş modellerini iyi bildiği ve Raketa’nın güncel mekanizmalı yeni nesil modelleri de hala üretilmeye devam etmektedir.

Fotograftaki eşsiz kondüsyondaki güzellik Raketa’nın pek de kıymeti bilinmeyen modellerinden “Wind Rose” (Rüzgar gülü). Pek çok saat sever bu modele Polaris, Polar Star veya Antarctic Star gibi farklı isimler yakıştırmış olsa da ürünün asıl model numarası 4991866’dır. Zira Raketa aslında ürünlerine isim yerine model numarası vermekteyi tercih etmektedir. Kadrandan da görüleceği üzere, saatin üretim yeri Poccia (yani Rusya – muhtemelen 90’lar ortası). Bu modelin 1980’lerden kalma USSR (Sovyet) versiyonu da kolleksiyonumda yer almaktadır….

Ölçüler: 42x42mm(tepe dahil)
Kalınlık 11mm
Rezerv 40 saat civarı
Mekanizma 19 taşlı, 2609.HA Manuel Kurmalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir