Big Zero Nasıl Efsane Oldu?

Raketa ya da roket, 1721 yılında kurulan ve günümüzde hala saat üretmeye devam eden meşhur Petrodvorets Saat Fabrikası tarafından üretilen bir başka efsane saat markasıdır. Markaya Raketa adının, ünlü Sovyet kozmonot Yuri Gagarin anısına konulduğu söylenmektedir. 
Yazıya konu olan Big Zero, muhtemelen Raketa’nın en bilinen modelidir. Kadranında kocaman Sıfır’a sahip siyah-beyaz minimalist tasarımı ile tüm saatseverlerin kalbini fetheden bu eşsiz Sovyet dönemi harikası, zamana meydan okuyor. Tasarımı kadar hikayesi de oldukça özeldir.

Kısaca anlatmak gerekirse; Big Zero ilk olarak dönemin SSCB lideri Gorbaçov tarafından meşhur edilmiştir. Rivayete göre 1985 yılında İtalya’daki uluslararası bir siyasi zirve sırasında kendisinden “Perestroyka “nın ne anlama geldiğini açıklaması istendiğinde Gorbaçov, kolundaki Raketa Big Zero saatini göstererek şöyle demiş:

Benim saatimdeki gibi,  Sovyet halkı her şeye sıfırdan başlamak istiyor”.

Bu söz ertesi gün tüm İtalyan gazetelerinde manşet olmuş ve böylece “Raketa Big Zero” efsanesi doğmuştur! (Konuyla ilgili herhangi bir ses ya da video kaydı bulunmasa da dönem gazetelerinin arşivlerinde gerçekten bu olayla ilgili manşetler bulunmaktadır…)

Big Zero’nun teknik özelliklerine biraz yakından bakacak olursak: Her ne kadar  bir dönem 34 mm’lik bir kasa çapına sahip modelleri üretilmiş olsa da, yaygın olan modeli 39 mm’lik prinç üzerine krom kaplamalı modeldir. İçerisinde 16 taşlı Raketa 2609.HA kodlu 1960’ların başından beri hizmette olan basit ve sağlam bir elle kurmalı mekanizma bulunmaktadır. Saat suya dayanıklı değildir ve aydınlatması/lüminesansı yoktur.  Birkaç yılda bir düzenli bakımını yapabilecek bir saatçi bulabildiğiniz sürece, Big Zero size hayatınızın sonuna kadar eşlik edebilecek (ve hatta gelecek nesillere), harika görünümlü ve müthiş hikayeye sahip bir yol arkadaşıdır …

Sizce de Big Zero zamana meydan okuyan bir tasarıma mı sahip? Bu saat hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın, saatlerle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir