Çin’in Gururu: Seagull-1963

Her ne kadar, horoloji dünyası çoğu zaman doğruluğu ve zamansız tasarımları her şeyin üzerinde tutan lüks saatçilik markalarını ön plana çıkarsa da (ki bu şirketler çoğunlukla İsviçre, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ya da Japonya menşeilidir.) bazen tüm teammülleri ve ön yargılar altüst eden bir marka ortaya çıkar ve unutulmazlar arasına girer. İşte Çin’de tasarlanıp, üretilmesine rağmen Seagull 1963 kronograf tam olarak böyle bir saat. 1963, her ne kadar hala bazı kesimler tarafından biraz hor görülse de gerek tarihçesi, gerekse kullanım amacı açısından pek çok saatseverin koleksiyonlarında çoktan yerini aldı bile…

Tarihçe:

1955 yılında Çin’in en eski sanayi şehri olan Tianjin’de saat tamiratı amaçlı mütevazı bir tesisi açıldı. (Bu tesis yani Tianjin Saat Fabrikası sonraki yıllarda ilk Çin saatini üretecek ve bu saat Çin’in ilk ihraç saati olacaktı.) Başlangıçta ‘WuXing’ (Beş Yıldız) olarak adlandırılan üretim yaklaşık 100 gün kadar sürdü. Mao’nun iktidara gelişinden kısa bir süre sonrası markanın adı Dong Feng yani Doğu Rüzgarı olarak değiştirildi. Bu isim, şirketin güçlü karakterinin bir göstergesi olarak seçilmişti (Bilindiği üzere doğu rüzgarları en güçlü ve en uzun süre esen rüzgarlardandır..)

1961’de Tianjin Saat Fabrikasına, Çin Hava Kuvvetlerindeki pilotlar için resmi havacılık saati olarak kullanılacak yeni bir saat modeli geliştirme görevi verildi ve bu gizli projeye Project34 kod adı verildi. 1963 yılına kadar gecen sürede proje için 30’dan fazla prototip tamamlandı ve nihai versiyona karar verilerek ‘Project 304‘ tamamlandı. Seçilen versiyon günümüzde Çin dışında ‘Seagull 1963‘ olarak bilinen modeldir. Zaman içinde, fabrika büyüdükçe pek çok farklı isim kullanıldı ama nihai olarak 1974 yılında, şirketin saatlerini ihraç etmeye başladığı dış pazarlar da düşünülerek ‘Seagull (Martı)’ ismine karar verildi. Zira Martı uzak mesafelere uçmayı temsil etmesinin yanı sıra küresel ihracat stratejisi için de oldukça doğru bir semboldü..

1961’de piyasaya sürülen orijinal Seagull 1963’te kullanılan mekanizma İsviçre menşeili Venus 175 den esinlenilmiş bir kalibredir. Bu mekanizma genellikle 40’lı yıllardan 50’li yıllara kadar üretilen saatlerde bulunurdu. Sonraki yıllarda Venus 175 kalibresinde  Tianjin Saat Fabrikası bir güncelleme yaptı ve Seagull ST1901 kalibresi doğdu, Seagull 1963’te kullanılan ST1901 elle kurmalı mekanik bir mekanizma ve yaklaşık 40 saat rezerv süresine sahip. Sunulan işlevler ve özellikler açısından Venus 175’e göre pek bir şey değişmese de yapılan güncelleme ile mekanizmanın güvenilirlik ve zaman tutma  konusunda en az modern rakipleri kadar başarılı olduğu söylenebilir..

Seagull 1963 kesinlikle daha fazla tanınmayı ve saygıyı hak eden klasik bir saat, birçok insanın bu saati alma konusunda kararsız kalmasının iki ana nedeni vardır. Bunlardan ilki, günümüzde Seagull 1963 modeli için tek bir üretici olmaması nedeniyle piyasaya sızmayı başaran çok sayıda sahte veya taklit ürünün varlığı, ikincisi ise internette Seagull 1963’ün geçmişine dair kısıtlı bilginin bulunmasıdır.

Seagull 1963’ün çok ilginç bir mirasa sahip harika tasarımlı bir saat olduğuna şüphe yok. Çin ordusu için tasarlanmış resmi bir havacılık saati olarak göklerde ihtişamla süzülmüş ve eşsiz bir hikayenin kahramanı olduğu da ortada…Tianjin Saat Fabrikası tarafından üretilen ilk nesil Seagull 1963’ler artık çok nadir bulunsa da koleksiyonunuza eklemek için harika bir saat arıyorsanız, Seagull 1963’ün yeniden yapımlarını yani reissue versiyonlarını uygun fiyata bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir